“Īsi par manu vēsturi” /Stīvens Hokings/

Īsa (pat ļoti) ģēnija autorbiogrāfija. Kopā ar īsu 20.gs fizikas vēsturi. Jo šie stāsti ir savijušies kopā. Kādā brīdi es sapratu, ka nav iespējams izstāstīt Hokinga vēsturi, neizstāstot fizikas vēsturi, un otrādāk. Viņa dzīve ir tieši savijusies kopā ar zinātnes atklājumiem un maldugunīm. Bet pirms viņš kļuva par ģēniju, kas meklēja atbildes uz sarežģītiem jautājumiem, viņš bija jauns vīrietis.

index

Jā, viņš bija jauns. Un par spīti tam, ka mācījās labās universitātēs, arī viņam patika paslinkot tā pat kā Tev un man.Viņam garšoja alus. Viņš bija vientuļš. Viņš iemīlējās. Viņš apprecējās. Viņš vīlās.

“Tolaik fizikas kurss bija saplānots tā, ka bija sevišķi viegli izvairīties no piepūles.”
(Hokings Stīvens, “Īsi par manu vēsturi”, 38lpp)

Kas ir pirmais, ko Tu iedomājies dzirdot vārdus “Stīvens Hokings”? Ģēnijs invaldīdu ratiņos. Un zini ko no viņa var mācīties?

Nečīkstēt!

Kaut gan es nešaubos, ka arī viņam ir bijuši lūzuma punkti. Tie gan nav šajā grāmatā aprakstīti. Viņš piemin to, ka 21 gada vecumā viņam uzliktā diagnozē šķita ļoti netaisnīga. Bet tā viņu nav apturējusi kļūt par sava veida superzvaigzni.

Kas man ļoti patika- viņš nebija sīki un smalki izķidājis savas attiecības. Drīzāk- jā, mēs viens otru mīlējām. Jā, dzīve ar mani ir smaga, jo mana slimība ir smaga. Jā, abas manas sievas neizturēja šo smago nastu. Bet es viņas saprotu.

Viņš raksta par fiziku! Daudz. Esi gatavs meklēt svešvārdu vārdnīcu un vidusskolas fizikas pierakstus, rakāties pa māti-google un pārlasīt vienu rindokopu atkal un atkal, lai mēģinātu saprast cilvēces iespējas ceļot laikā un visuma izmēru un formu. Un vēl- esi gatavs saprast (nevis noticēt), ka tās, kas tev ir šķitušas beigas, ir tikai sākums.

Atceries ice bucket challange?

Slimība (ALS- amiotrofā laterālā skleroze Amyotrophic lateral sclerosis), kas Stīvenu Hokingu iegrūda ratiņkrēslā ir tā pati, kuras dēļ Tu un/vai tavi draugi gāza sev uz galvas ledus aukstu ūdeni. Pirmo reizi, kad viņš ievēroja, ka kļūst neveikls, ārsts viņam pateica “Dzer mazāk alu!”. 50 gadus vēlāk kāds viņu izaicināja uzgāzt sev uz galvas ledus ūdeni, bet viņa ārsts teica, ka tas nenākšot viņam par labu. Viņa bērni brīvprātīgi pieteicās to izdarīt viņa vietā.

Filma par Stīvenu Hokingu un viņa pirmo sievu Džeinu, kas pasaules pirmizrādi piedzīvoja jau septembra mēneša sākumā Toronto filmu festivālā, pie mums uz lielajiem ekrāniem nonāks tikai februārī. Gaidām!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s